Solpadeine, tablety, 12 ks.
Popis
Popis
Solpadeine je lék obsahující paracetamol, kodeinfosfát a kofein. Kombinace těchto látek umožňuje přípravku Solpadeine uplatňovat jeho mnohostranné účinky. Lék má analgetické, antipyretické a antitusické účinky. Kofein analgetický účinek zesiluje. Tento léčivý přípravek je určen ke krátkodobé úlevě od bolestivých příznaků, jako jsou bolesti hlavy, zubů, neuralgie, revmatismus a horečka.
Složení
Léčivými látkami léku jsou: paracetamol, kodeinfosfát a kofein ( Paracetamolum, Codeini phosphas, Coffeinum ).
1 tableta obsahuje 500 mg paracetamolu, 8 mg kodeinfosfátu a 30 mg kofeinu.
Pomocné látky: stearát hořečnatý, kukuřičný škrob, předbobtnalý škrob, sorban draselný, povidon, mastek, mikrokrystalická celulóza, kyselina stearová.
Dávkování
Vždy používejte tento lék přesně tak, jak je popsáno v příbalovém letáku nebo podle pokynů svého lékaře či lékárníka. Máte-li jakékoli dotazy, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
- Solpadein se užívá perorálně.
- Tento lék se užívá krátkodobě, ne déle než 3 dny, bez konzultace s lékařem.
- Neužívejte současně jiné léčivé přípravky obsahující paracetamol, kofein nebo kodein.
Dospělí a dospívající starší 12 let: 1–2 tablety až 4krát denně. Neužívejte tento lék častěji než každých 6 hodin.
Neužívejte více než 8 tablet během 24 hodin.
Nástup účinku léku nastává 30 až 60 minut po jeho užití a celková doba účinku je až 4 hodiny.
Akce
Terapeutický účinek přípravku Solpadeine je součtem kombinovaného účinku tří účinných látek:
- Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky.
- Kofein zesiluje analgetický účinek paracetamolu a stimuluje centrální nervový systém.
- Kodein má analgetické a antitusické účinky. Kodein patří do skupiny opioidních analgetik, která zmírňují bolest.
Indikace
- Bolesti hlavy, migrény, bolestivá menstruace, bolesti zubů, neuralgie, revmatické bolesti, bolest v krku,
- příznaky chřipky a nachlazení, horečka.
Solpadein je indikován v případě neúčinnosti léků obsahujících paracetamol a ibuprofen (v monoterapii).
Kodein lze použít u dětí ve věku 12 let a starších ke krátkodobé úlevě od středně silné bolesti, kterou nezmírňují jiné léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen užívané samostatně.
Kontraindikace
Kdy lék neužívat:
- v případě přecitlivělosti (alergie) na paracetamol, kofein, jiné opioidní léky proti bolesti nebo na kteroukoli další složku tohoto léku,
- u osob s následujícími onemocněními/onemocněními: alkoholismus, těžké selhání ledvin nebo jater, respirační selhání a respirační deprese, bronchiální astma, chronická zácpa,
- v případě závislosti na opioidech, u lidí, kteří rychle metabolizují kodein na morfin,
- během těhotenství a kojení,
- u dětí mladších 12 let, u dětí ve věku 0–18 let po odstranění patrových/hltanových mandlí (riziko obstrukční spánkové apnoe),
- pokud užíváte inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) nebo jste je užíval(a) v posledních dvou týdnech.
Nežádoucí účinky
Stejně jako všechny léky, i tento lék může způsobovat nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Lék může způsobit zácpu.
Léčba by měla být přerušena, pokud se objeví následující příznaky:
- akutní bolest břicha, nevolnost, zvracení,
- alergická reakce (vyrážka, svědění kůže, pocení, zarudnutí, potíže s dýcháním),
- agranulocytóza,
- dýchací potíže,
- modřiny a krvácení neznámého původu,
- příznaky závislosti.
Další možné nežádoucí účinky:
Velmi vzácné nežádoucí účinky (méně než 1 z 10 000 pacientů):
- potíže s močením,
Neznámá četnost nežádoucích účinků:
- nervozita,
- závratě, ospalost,
- špatné trávení,
- sucho v ústech,
- svědění,
- pocení,
- obtížné močení.
Varování a bezpečnostní opatření
Konzumace kávy nebo čaje během užívání tohoto léku může způsobit pocity napětí a podrážděnosti, nespavost, úzkost, bolesti hlavy, žaludeční a střevní potíže, neobvykle rychlý srdeční tep nebo pocity nepravidelného srdečního tepu.
Lék by měl být užíván krátkodobě kvůli návykovému potenciálu kodeinu.
Užívání přípravku Solpadeine byste se měli poradit se svým lékařem, pokud:
- hypertenze,
- selhání jater nebo ledvin,
- užívání léků, které tlumí centrální nervový systém,
- respirační poruchy,
- poranění hlavy a zvýšený nitrolební tlak,
- zvětšení prostaty nebo ucpaný odtok moči,
- hypotyreóza,
- nedostatečnost nadledvin,
- stáří,
- akutní břišní příznaky,
- zánětlivá nebo obstrukční střevní onemocnění,
- nedostatek některých enzymů (glukóza-6-fosfátdehydrogenáza a methemoglobinreduktáza),
- onemocnění žlučových cest (cholelitiáza) a po chirurgických zákrocích v oblasti žlučových cest.
- Uchovávejte lék mimo dohled a dosah dětí.
- Skladujte při teplotě do 25 °C.
Užívání jiných léků
Informujte prosím svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Pokud užíváte následující léky, měli byste se poradit se svým lékařem:
- metoklopramid, domperidon,
- cholestyramin,
- antikoagulancia (např. warfarin), pokud je nutné dlouhodobé užívání léků proti bolesti,
- látky způsobující ospalost, tj. léky na spaní, sedativa, tricyklická antidepresiva (TCA), fenothiazinová antipsychotika, alkohol,
- antiepileptika,
- rifampicin,
- inhibitory MAO (používané k léčbě deprese),
- probenecid,
- estrogeny a progesteron (pohlavní hormony),
- lithné soli,
- disulfiram (používaný mimo jiné k léčbě alkoholismu),
- nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), včetně kyseliny acetylsalicylové a ibuprofenu.
Solpadein může interagovat s:
- chloramfenikol,
- jiné opioidní drogy,
- cholinolytika,
- prášky na spaní a sedativa.
Užívání léku s jídlem a pitím
Během užívání tohoto léku je třeba se vyvarovat alkoholu (riziko poškození jater, zesílení účinků kodeinu).
Lék obsahuje kofein, který se nachází také v kávě a čaji – jeho nadměrné množství může způsobit pocity podrážděnosti a napětí.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento lék užívat.
Lék by se neměl užívat během těhotenství.
Kodein by se neměl užívat během kojení. Kodein a morfin přecházejí do mateřského mléka.
Dopad na laboratorní testy
Užívání paracetamolu může způsobit falešné výsledky některých laboratorních testů (např. testů na hladinu glukózy v krvi).
Užívání léku u dětí a dospívajících
Nepodávejte tento lék dětem mladším 12 let.
Řízení a obsluha strojů
Tento lék může způsobit závratě a ospalost. Pokud se u Vás tyto příznaky objeví, neřiďte motorová vozidla ani neobsluhujte stroje.
Vlastnosti
| Kód produktu | 754587 |
| Kategorie | Koupelové soli, Do koupelny |
| Produktová řada | Solpadeine |
| Množství | 12 |
| Typ produktu | Tablety |
| Dodání od | Polsko |
Recenze
Všechny recenze
Pro tento produkt nejsou žádné recenze.